Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Krempnej

Piękno w drewnie ukryte – czyli literatura regionalna

Utworzono dnia 21.11.2023

 

Drodzy czytelnicy, chciałbym Was zachęcić do poznawania literatury dotyczącej naszego regionu zarówno tego w węższym znaczeniu, jak i w znaczeniu Beskidu Niskiego a także regionu historycznego Łemkowszczyzny.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się książka autorstwa Jana Pawlusia Krempna i okolice. „Celem niniejszego opracowania – czytamy we wstępie – jest ocalenie od zapomnienia choćby niewielkiej cząstki bogatej spuścizny dziejowej tego przepięknego zakątka Beskidu Niskiego. Opracowanie jest adresowane przede wszystkim do tych, którzy chcą mieć świadomość, gdzie się urodzili, osiedlili, gdzie pracują, żyją, dokąd przyjechali wypocząć, bądź przyszli turystycznym szlakiem.”

            Godną polecenia jest książka Bolesława Bawolaka Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej. Autor, który spędził większość swojego życia w Świątkowej Wielkiej przenosi nas do krainy tradycji i kultury łemkowskiej, jaką zapamiętał z czasów dzieciństwa i młodości. Wydawca, Wiesław Żyznowski tak pisze o autorze książki a zarazem mieszkańcu naszej gminy:

„Bolesław Bawolak odwdzięcza się książką swojej wsi, Świątkowej Wielkiej, za pochodzenie i życie. Rekonstruując w całości ważny fragment tradycji miejscowości sprzed czasów komunistycznej Polski i nowoczesności, osłabia choć trochę nieodwracalne przerwanie jej łemkowskiej społeczności, kultury i tożsamości. Ogłasza on materiał, który etnografowie uznają za źródłowy, czytelnicy za powód do żalu i tęsknoty, że już nie zobaczą takiego wesela i młodych, Łemkowszczyznę zaś niniejsza praca uczyni krainą jeszcze bardziej mityczną. Po wielkiej utracie i nieszczęściu wsi wzrasta jej małe szczęście dzięki kochającemu synowi dającemu świadectwo”.

Łemkowszczyzna po obu stronach Karpat to próba przedstawienia historii tego fragmentu Europy, począwszy od czasów jego zasiedlania po połowę XIX w. Sporo miejsca autor poświęca kulturze i architekturze Łemków. Dalsze losy społeczności łemkowskiej aż do czasów współczesnych przedstawiają następne tomy Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju oraz Łemkowszczyzna nieutracona

Marek Koprowski jeden z najciekawszych polskich popularyzatorów historii pisze o tragicznych dziejach narodu łemkowskiego, który niemal przestał istnieć. Książka Łemkowie. Losy zaginionego narodu oprócz rysu historycznego zawiera także bezpośrednie relacje rodowitych Łemków.

Wydawnictwo Carta Blanca jest wydawcą albumu Ikony i cerkwie. Tajemnice łemkowskich świątyń. Autorzy (Elżbieta Marciszyn, Piotr Marciszyn) w interesujący sposób przybliżają symbolikę ikon i łemkowskich cerkwi oraz ciekawostki, historię i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z albumu wyłania się wyjątkowa kraina drewnianych cerkwi. „Każda z nich jest wyjątkowym dziełem architektury i niepowtarzalnym świadectwem wiary okolicznych mieszkańców. Wnętrza świątyń kryją w sobie galerie sztuki cerkiewnej, przesycone niezwykłą atmosferą chrześcijańskiej liturgii. Można w nich obejrzeć zadziwiające ikonostasy, obrazy patronów i świętych, polichromie i krzyże”.

Do wypożyczenia są także inne ciekawe książki i prace dotyczące naszego regionu:

Cerkiew i jej misterium Stanisław Nater, Ryszard Nater, Zygmunt Nater,

Piękno w drewnie zamknięte. Drewniane kościółki i cerkiewki Bieszczadów, Beskidu Niskiego, i Pogórza

Cerkwie. Wschodnia część Beskidu Niskiego – Zbigniew Muzyk

Za tamtą górą – Antoni Kroh

Zostały tylko kamienie – Krzysztof Potaczała

Przyroda Magurskiego Parku Narodowego – praca pod redakcją Andrzeja Góreckiego

Pusty las – Monika Sznajderman

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 19

W poprzednim tygodniu: 24

W tym miesiącu: 36

W poprzednim miesiącu: 56

Wszystkich: 511